Proměna ostravského Hotelu Palace začíná: Antracit vyhlásil architektonickou soutěž

Ostrava 5 května 2025 (PROTEXT) – Developerská skupina Antracit ve spolupráci s platformou CCEA MOBA vyhlásila mezinárodní architektonicko-urbanistickou soutěž formou soutěžního dialogu na nové využití komplexu bývalého Hotelu Palace, jedné z významných architektonických památek Ostravy. Cílem soutěže je najít takový návrh, který propojí historickou hodnotu místa s potřebami současnosti a vytvoří živý městský blok s kombinací nájemního bydlení, služeb, moderního zázemí a případně i hotelových kapacit. Předmětem soutěže je řešení celého stavebního bloku, který je odrazem proměnlivých ideálů a rytmu města v průběhu desítek let, včetně dotvoření otevřené urbanistické struktury v centru Ostravy. Soutěž dává příležitost širokému spektru architektonických týmů z Česka i zahraničí se do 6. června přihlásit a stát se součástí proměny jednoho z významných ostravských objektů. Zadání, soutěžní podmínky a podklady jsou dostupné na cceamoba.cz/souteze/pos#. Skupina Antracit, která je součástí investičního holdingu Purposia Group, odkoupila komplex teprve před pěti měsíci. Jeho nová podoba bude známa už v listopadu. Realizace bude rozdělena do několika etap, což umožní postupné uvádění jednotlivých částí komplexu do provozu. Celkové dokončení se očekává v roce 2030.

„Hotel Palace má šanci se opět stát součástí života Ostravy – místem, které bude otevřené a živé. Věříme, že díky soutěžnímu dialogu nalezneme citlivé a zároveň odvážné řešení pro jeho budoucnost. Tento projekt je pro náš investiční holding Purposia Group důležitým a přirozeným krokem v dalším rozvoji a rozšíření portfolia,“ říká Jan Hasík, jednatel Antracit a předseda představenstva investičního holdingu Purposia Group.

Setkání poroty, která vybere pět týmů, jež postoupí do soutěžního dialogu, se uskuteční 16. června. O skicovné v celkové výši 2 650 000 Kč se podělí právě těchto pět týmů – první cena činí 800 000 Kč, druhá 600 000 Kč, třetí 450 000 Kč a čtvrtá a pátá po 400 000 Kč. Zadání soutěže zaujme nejen svou polohou v samotném srdci města, ale i tematickým rozsahem a ambicí projektu. Idea budoucího využití je postavena na kombinaci nájemního bydlení a možná i hotelových kapacit, doplněných o služby a občanskou vybavenost. Koncept bydlení počítá s designovými malometrážními byty primárně doplněnými o společenské zázemí a služby uvnitř objektu. Od bytů se očekává variabilní řešení, aby je bylo možné snadno přizpůsobit poptávce – spojovat menší byty do větších celků nebo naopak rozdělovat s minimálními stavebními zásahy. Byty mají oslovit široké skupiny klientů, soběstačné seniory, studenty, singles nebo mladé rodiny. Zvažuje se také možnost vyčlenit část objektu pro moderní lifestylový hotel s kapacitou 100–120 pokojů a živým, otevřeným parterem. Právě v parteru se předpokládá vznik aktivního veřejného prostoru s obchody, gastronomií a dalšími službami. Jedním z klíčových motivů návrhu je vytvoření vnitřního dvora nebo pasáže, která propojí objekt se strukturou okolního města. Zadání počítá s maximálním respektem k historickému charakteru stavby, která byla v roce 1913 otevřena jako Hotel National podle návrhu vídeňského architekta Wunibalda Deiningera. Význam stavby je doložen i dochovanými interiéry v podobě společenského sálu nebo klubových prostor v podzemním podlaží. Tyto části je žádoucí zachovat a znovu integrovat do života budovy. Stávající studentské ubytování Kampus Palace zůstává zachováno a není předmětem soutěže ani plánované rekonstrukce – jeho provoz tedy pokračuje beze změny.

Soutěž je vyhlášena jako architektonicko-urbanistický, mezinárodní, neanonymní soutěžní dialog. Celý průběh bude řízen pod vedením odborné poroty, ve které zasednou renomovaní architekti: Pascal Müller, Silvia Forlati, Michaela Yaparsidi, Jiří Klokočka a náhradníci Petr Kundrát a Marek Řehoř. Závislou část poroty tvoří zástupci investora: ředitelka Antracit Zuzana Bajgarová, jednatel Antracit a předseda představenstva Purposia Group Jan Hasík, finanční manažer Antracit Tomáš Macura. Náhradníky závislé části jsou jednatel Antracit a místopředseda představenstva Purposia Group Tomáš Kosa, marketingová manažerka Antracit a provozní manažerka Kampus Palace Michaela Dvořáková a projektový manažer Antracit Karel Malík. Přizvanými odborníky jsou zástupci za NPÚ, MAPPA, Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu a Asociaci hotelů a restaurací ČR. Odborným garantem a organizátorem soutěže je platforma CCEA MOBA, která se specializuje na realizaci architektonických soutěží s důrazem na kvalitu a transparentnost procesu. „Porotu tvoří odborníci s různorodými zkušenostmi i zaměřením, a stejně otevřeně přistupujeme i k výběru architektonických týmů. Naší snahou je oslovit široké spektrum studií a získat tak pestrou škálu návrhů. Hledáme partnera, který nám pomůže projekt dotáhnout od návrhu až po úspěšnou realizaci,“ dodává Zuzana Bajgarová, ředitelka Antracit.

„Předpokládané investiční náklady na realizaci činí 600 milionů korun, přičemž koncept je primárně zaměřen na nájemní bydlení. Součástí plánu je také dlouhodobý provoz komplexu, který nám umožní zajistit jeho udržitelnost a rozvoj v čase. Usilujeme o to, aby se v našem objektu lidem dobře žilo a měli k dispozici odpovídající služby i kvalitní zázemí. I proto je jedním z hodnoticích kritérií přínos projektu pro obyvatele města a jeho návštěvníky – tedy schopnost aktivně oživit a kultivovat veřejný prostor v centru Ostravy. Palace má být živým a otevřeným místem, které bude pulzovat po celý den i týden,“ upřesňuje Tomáš Macura, finanční manažer Antracit.

Přihlášky je možné zasílat do 6. června. Detailní zadání a podmínky soutěže jsou dostupné na webu organizátora CCEA MOBA: https://cceamoba.cz/souteze/pos. Výběr na základě portfolií se uskuteční 16. června, kdy porota vybere 5 soutěžních týmů. Workshop, spojený s prohlídkou lokality a prezentací zadání, je v Ostravě naplánován na 30. června. Další workshop, zaměřený na prezentaci rozpracovaných návrhů a konzultace s porotou, bude 1. září. Prezentace finálních návrhů porotě pak proběhne 7. listopadu.

 

Mezinárodní skupina ANTRACIT v rámci svých společností zajišťuje komplexní developerské služby a její portfolio zahrnuje rezidenční výstavbu, logistiku, průmyslové a administrativní budovy a areály v Česku a na Slovensku. V současné době spravuje nebo připravuje více než dvacet projektů se zaměřením na individuální řešení dle specifických požadavků svých klientů. Antracit je součástí holdingu PURPOSIA Group. www.antracit.eu

PURPOSIA Group je jedna z předních evropských investičních skupin s českými kořeny, která v roce 2023 vznikla jako holdingová struktura kolem svých stavebních firem HSF System v Česku a na Slovensku a dalších společností převážně z oblasti stavebnictví. Skupina se dnes zabývá celým životním cyklem stavebních projektů od návrhu a developmentu, přes samotnou výstavbu až po správu nemovitostí. Do holdingu nyní patří celkem 42 firem s ročními tržbami více než 4 miliardy korun. PURPOSIA Group působí celkem v 10 zemích Evropy. www.purposia.eu

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.